KategorijaFilter
 
 
 
 

Lep in sijoč nakit: Kako ga pravilno čistimo?

sreda, 28 april 2021
Lep in sijoč nakit: Kako ga pravilno čistimo?

Nakit se po določen času obrabi in izgubi sijaj. Če želite, da izgleda kot nov, morate ga redno čistiti in skrbeti zanj. Kako se tega lotimo?

Vedno očarljiva: Kako pravilno čistimo nakit?

Zlato, srebro in drugi materiali se po določenem času nošenja spremenijo. Izgubijo sijaj in značilno podobo. Da bo vaš nakit tudi po letih videti kot nov, morate zanj skrbeti. Kako pravilno čistimo nakit, ki ga imamo doma?


 

Osnova je pravilno shranjevanje

Materiali, ki se uporabljajo za izdelavo nakita, so pogosto zelo odporni. Nepravilno shranjevanje pa lahko ima nanje določen vpliv. Verižice, zapestnice ali uhani ne bi smeli biti postavljeni kar tako, na polici.

Pri shranjevanju imate dve možnosti. Prva je klasika v obliki škatle za nakit. Na nakit ne seda prah in je zaščiten pred neposrednim sončnim sevanjem.

Druga možnost so žametni žepki. Lahko jih dobite ob nakupu nakita. Lahko jih kupite tudi samostojno. Takšna hramba je sorazmerno nepraktična. Nakit ni na enem mestu. Ko boste katerega želeli, boste kar nekaj časa porabili z iskanjem.

 

NAMIG

Če nakit hranite v škatli za nakit, shranjujte ga tako, da se medsebojno ne dotika. Če ga hranitev v žepkih, vsak kos nakita mora imeti svojega.

 

Pri čiščenju bodite previdni

Samo moč še nikoli ni pomagala pri čiščenju nakita. Prav nasprotno. Za čiščenje si zato vzemite čas. Če imate doma več nakita, upoštevajte, da bo postopek trajal dlje. Ves nakit postavite predse, da vam ni treba pri čiščenju odhajati.

Določeni kosi, kot so npr. uhani ali prstani, so bolj prefinjeni in zapleteni. Njihovo čiščenje bo zahtevnejše.

Izognite se uporabi ostrih predmetov, kot na primer igel ali pincet. Težje dostopna mesta poskusite očistiti ročno. Če vam ne uspe, zaupajte delo strokovnjakom.


Škatla za nakit je odličen način, kako shraniti nakit.

Čiščenje je odvisno od materiala

Samo čiščenje in sredstva, ki jih za čiščenje uporabite, so odvisni od nakita. Vsak material se obnaša drugače. Zlato je, za razliko od srebra, bolj odporno. Ne zahteva posebnih preparatov. Srebro in drugi materiali so občutljivejši. Zato morate paziti, kaj za njihovo čiščenje uporabite.

Zlato

Zlato je eden najbolj priljubljenih materialov. Izgleda elegantno in se lahko kombinira z vsemi barvami. Če ste opazili, da vaša verižica ali prstan nista več kot prej, morate jih očistiti.

Prednost zlata je zlasti v tem, da pri njegovem čiščenju prihranite. Ni vam treba kupovati nobenih posebnih preparatov. Zadostuje čista voda in malo detergenta.

V to mešanico vstavite ves zlat nakit in ga nežno z roko ali krpico očistite. Zlato nato vzamite iz vode in ga posušite.

Če želite, da bo nakit sijoč, kupite krpico za poliranje. Stane samo nekaj evrov, nakit pa bo lepo zažarel.

Srebro

Srebro ni le prelep, ampak je tudi zahteven material. Zahteva bolj zahtevno skrb. Če jo zanemarite, lahko oksidira. Sicer je to naraven proces, a nihče ne želi, da njegov srebrn nakit počrni.

Za čiščenje srebra vedno uporabljajte poseben preperat za poliranje. Prosto dostopen je v veliko drogerijah. Lahko ga kupite tudi v specializiranih trgovinah. Zadostuje nanos preparata na krpo. Nato s krpo očistite ves nakit.

Škatla za nakit mora imeti veliko pregrad.

Kirurško jeklo

Enako kot zlato, tudi kirurško jeklo ni zahtevno glede čiščenja. Lep sijajen izgled dosežete z mešanico čiste vode in mila. Postopek je enostaven. Nakit položite v vodo, umijte s krpico in posušite.

Biseri

Za bisere je značilno, da izgubljajo lep izgled, če jih človek ne nosi. Razlog je dejstvo, da biseri potrebujejo dotik s kožo. Naravna maščoba, ki se na njej nahaja, jih na določen način polira.

Če pa biserov dlje časa ne nosite, izsušijo se. Pričnejo se luščiti. Ta postopek na začetku s prostim očesom ni viden. Po določenem času pa vpliva na njihov lep izgled.

NAMIG

Biseri lahko po določenem času odpadejo. Še preden nakit uporabite, preverite, ali so dobro pritrjeni.

Kdaj je to potrebno zaupati strokovnjaku?

Določen nakit preprosto ne morete čistiti doma. Gre za prefinjene in zapletene kose. Oziroma preveč obrabljene ali onesnažene. Strokovnjaki jih bodo znali očistiti z laserjem ali ultrazvokom.

Strokovnjake za drage kamne lahko obiščete tudi, če vas je strah nakit čistiti ali za to nimate časa.

Samo čiščenje ni dovolj

Da, redno čiščenje nakita je pomembno. Vsekakor pa ni dovolj. Pomembna je tudi pravilna nega. Za nego velja nekaj pravil.

Nakita ne nosite pri vadbi in fizičnem delu

Če želite, da bo nakit lep tudi po več letih, izognite se njegovemu nepravilnemu nošenju. V življenju obstajajo situacije, kadar nakita ne potrebujete. Lahko bi vas oviral. Da ne omenjamo tega, da bi ga lahko uničili.

Nakita ne nosite:

  • pri fizičnem delu, na primer na vrtu
  • pri kuhanju
  • pri športu, zlasti plavanju
  • pri posebnih dogodkih, na primer na koncertih, kjer bi ga lahko izgubili

Pazite na kemične snovi in čistila

Veliko čistil in kozmetičnih sredstev vsebuje snovi, ki niso primerne za nakit. Lahko pospešijo oksidiranje ali kovino popolnoma uničijo. Pazite tudi na parfume, kreme, spreje ali mila.

Nakit odložite tudi, če kaj umivate. V tem primeru gre zlasti za prstane in zapestnice. Čistila vsebujejo fine delce. Navedeni delci lahko nakit opraskajo.

Škatla za nakit lahko odlično ščiti nakit pred sončnim sevanjem.

Izognite se nenadni spremembi temperature

Določeni materiali so občutljivi na nenadne spremembe temperature. Zato se jim poskusite izogniti. Pazite tudi na neposredno sončno sevanje.

Ves nakit hranite v škatli za nakit ali posebnih vrečkah. Izognili se boste spremembi barve, opraskanju, oksidiranju ali drugim težavam.

Povzetek

Pravilna skrb za nakit je osnova. Samo zaradi nje bo izgledal tudi po več letih kot nov. Čiščenje pa ni vse. Razen drugega ne pozabljajte na primerno shranjevanje in nekaj pravil, ki so povezani z nošenjem nakita.

Najboljši način shranjevanja je škatla za nakit. Poglejte našo ponudbo najlepših škatel za nakit in zaščitite svoj nakit stilsko in moderno.

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica
Rabim pomoč?Rabim pomoč?